Nagrody Międzynarodowego Konkursu „Artur Rubinstein in memoriam” przyznawane są wybitnym młodym pianistom za najlepsze wykonanie utworów konkursowych, które miał w swoim pianistycznym repertuarze Artur Rubinstein. Wygranie lub otrzymanie jednej z nagród Konkursu rozpoczyna karierę artystyczną uczestnika i otwiera drzwi najsłynniejszych sal koncertowych.

II nagrodę podczas V Międzynarodowego Konkursu „Arthur Rubinstein in memoriam” w 2002 roku zdobył Rafał Blechacz, absolwent Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A.Rubinsteina w Bydgoszczy, który tym samym rozpoczął swoją, wielką artystyczną. karierę. Jan Popis, dyrektor artystyczny konkursu, wypowiedział się wówczas o młodym talencie Rafała w następujący sposób:

"Wielką radością dla nas Polaków jest Rafał Blechacz - finalista, laureat II nagrody tegorocznego Konkursu. Jest to, powiedziałbym, taki piękny owoc artystyczny podjętej przez dyrektor Ewę Stąporek-Pospiech przed dziesięcioma laty inicjatywy powołania przy Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina Konkursu Arthur Rubinstein in Memoriam. Niegdyś jeszcze bardzo skromniutki, malutki, drobniutki, ale jakże utalentowany Rafał miał okazję przyglądać się temu konkursowi, jego repertuarowi i grze laureatów, by w roku 2002 wziąć w nim udział i dojść tak wysoko. Jest to talent szczególnego rodzaju(…) Mimo że wielu uczestników wykonuje Szymanowskiego, nie przypominam sobie, żebym dotąd na konkursie słyszał piękniejszą, bardziej oryginalną i tak wnikliwą interpretację Wariacji b-moll op. 3 tego kompozytora. Rafał to pianista o dużej wszechstronności, talent naturalny, głęboki i naprawdę nieprzeciętny. Sądzę, że w najbliższym okresie w jego rozwoju artystycznym dokona się skokowy progres, choć przecież już teraz osiągnął on bardzo wysoki poziom swego artyzmu docenionego przez publiczność, ale przede wszystkim przez jury."

Nagrody regulaminowe:

Nagrody pieniężne za zajęcie miejsc od I do VI.

Nagroda Specjalna - za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego

Nagroda im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein ufundowana przez Ewę Rubinstein

Nagroda Chopinowska

Od 2007 r. nagrodą regulaminową stała się
Rubinowa Szpila Artura Rubinsteina dla Indywidualności Artystycznej
ufundowana i zaprojektowana przez pana Andrzeja Janickiego - bydgoskiego jubilera

szpila

Zdobywcom regulaminowych nagród przysługuje tytuł:

Laureata Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów ARTHUR RUBINSTEIN IN MEMORIAM.

Nagrody pozaregulaminowe:

Tradycją Konkursu jest przyznawanie nagród pozaregulaminowych w postaci koncertów, recitali, stypendiów i występów.

Facebook

Kontakt

Sekretariat Konkursu
"Arthur Rubinstein In Memoriam"


Państwowy Zespół Szkół Muzycznych
85-080 Bydgoszcz
ul. Andrzeja Szwalbego 1

tel./fax: + (48 52) 322 97 18
e-mail:
dyrektor@szkolamuzyczna.bydgoszcz.pl
janpopis@wp.pl

 

 

 


Sponsorem strony jest:
RADA RODZICÓW
PZSM W BYDGOSZCZY


Copyright © Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy